Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pietní trampská místa na Brdech

3. 10. 2014

Brdy 

- trampské teritorium s hodně velkým počtem trampů....hodně velkým počtem trampských kempů...ale i hodně velkým počtem pietních míst za zesnulé kamarády. Pojďte se se mnou virtuálně projít po těchto místech a zavzpomínat.

Nečekejte ode mě, že vám popíšu cestu...nebo dokonce dám souřadnice. tu cestu si musí každý najít sám...nebo vám musí poradit některý z brdských kamarádů...ale většinou moc nerad.

A je tu první pietní místo...místo snad nejznámější...také díky událostem, které se tu nedávno udály.

 

Zlaté dno

Jeden z nejstarších kempů na Brdech. V současné době slouží jako memento za kamarády Packarda a Brochese, kteří sem jezdili před 2. sv. válkou s Brdskou zimní armádou...
Packard a Broches vstoupili za války do odboje a organizovali útoky proti nacistům. Packard byl umučen v Osvětimi (29.2.1943) aniž by prozradil kamarády...Broches byl odsouzen k trestu smrti a popraven a také nikdy nezradil.
Od těch dob slouží jeho kemp jako vzpomínka a poděkování od kamarádů, kteří zůstali. Každoročně se zde koná vzpomínkový oheň.
Desítky placek, řemínků, kamenů a všech možných camrátek zde ještě nedávno viseli na třech vzrostlých smrcích. Bohužel 17.2.2014 bylo Zlaté dno zničeno těžaři dřeva.

Foto: Pavel Wünsch (Brdské listy).

Díky soudržnosti trampů na Brdech bylo 27.4.2014 obnoveno a bohužel díky článkům v tisku je hodně navštěvováno i turisty.

... ale to už jsme přešli na další místo...


Symbolický trampský hřbitov na Slonovci

Dalším pietním místem na Brdech je Symbolický trampský hřbitov na Slonovci ....

jeho tvůrcem je známý  brdský tramp Rysák...tady nabízím povídání Rysáka o hřbitově:

 
Rysák začal vyprávět:

„…někdy v roce 2007 jsem byl s kamarádem Samem Beldou v Čenkově na jakémsi snad novoročním trampském bále a druhý den jsem mu šel ukázat CAMP PROLOMENÝ. Cestou zpátky jsme si povídali a já mu říkal, že mám takový nápad, někde v okolí udělat symbolický trampský hřbitov - místo ke vzpomínání na kamarády trampy - a jemu se to líbilo a tak ta myšlenka začala pomalu zrát. Asi za půl roku po té jsem se dozvěděl, že kamarád Sam Belda cestou na oslavu svých 61. narozenin měl tragickou nehodu a zemřel – utopil se… Byl přítomen u zrodu této myšlenky a byl první, jehož placka v roce 2008 byla přidělána na smuteční skálu na vrcholu kopce Slonovce. Od té doby tam postupně přibylo asi 90 placek kamarádů, kamarádek nejenom z celé republiky, ale mají tam placku i kamarád z Kanady Lampa, z Austrálie kamarádka Rákoska a z USA Zoltán. Byla tam i vzpomínková placka Indoše z Tasmánie, ale jednoho dne, kdy jsme tam přišli přidělat další, zjistili jsme, že nějaký zk………n asi tak 70 placek urval a odnesl je neznámo kam….

Symbolický hřbitov se však díky Rysákovi vzpamatoval a cedulky na něm přibývají...bohužel.

...a je tu kemp v údolíčku jednoho z brdských potoků...

Hobart kemp

Info o Hobart kempu mě dodala  Lucka Fialová z T.O. Zlatý Bizon:

Osada Hobart camp vznikla v roce 1929, založená kamarády Pakard a Střelec aliaz Hobart. Tito kamarádi začínali původně odbojem a jezdili na camp Zlaté dno. Camp Hobartů na Brdech vznikl za šerifa Dědka a kamaráda Mártyho v roce 1970, pietní místo vzniklo o tři roky později a první placka na stromě je za kamaráda Dambyho, osadníka Hobart campu, který tragicky zemřel ve věku 22 roků. Od této doby je každoroční tradicí vzdát hold zemřelým kamarádům. Tato akce probíhá každou poslední neděli v měsíci březnu. Na strom se přidávají placky zemřelých kamarádů z osady Hobart camp, z osady Zlatý Bizon a kamarádů z Radotína, kteří něco znamenali pro osadu Hobart camp.

Ale pojďme dál

Otroci vzpomínek

 Info o Otrocích vzpomínek jsem našel na internetu a je od trampa Hrocha:
 
Kemp trampské osady Otroků vzpomínek,kam jsem kdysi jezdíval mnoho let. Za tu dobu jsem se tam seznámil a časem potkával s mnoha kamarády s nichž už někteří sedí tam u nedeskýho ohniště. Víte,když jsem tam začínal jezdit,na ostrohu vysoko nad hlubokým údolím v místě s krásným rozhledem,stála jen jediná mohyla a kříž za Myšáka. Pak přibyly,jak léta šly,další a to za Dědka,Hasiče,Pepu a dalších kamarádů. Čas od času jsem tam před léty přijel a položil, jak tu bylo kdysi zvykem, ke každému pomníčku větvičku smrku, co jsem si natrhal cestou tam.
 
A máme tu poslední z nejznámějších trampských pietních míst na Brdech

Dánsko

Info z internetu a od šerifky Vlčice z T.O. Dánsko

Známé osadní a také pietní místo kdesi v brdských lesích. Jméno dostalo po starém trampovi jménem Dán, který tu teď má pomník. Jeho srub byl prý úmyslně zasypán i s jeho popelem. V okolí je spousta dalších tábořišť a křížků.

Tento kříž, který  tam postavili osadníci, co jezdili do boudy stojící... asi před 15 lety ... kousek vpravo od kříže. Boudě se říkalo Yucatán. Kříž vztyčili za zaniklou boudu a kamaráda či kamarády co zůstali ve Vysokých Tatrách. Jezdila do té boudy i jiná parta a to z Řevnic. Bouda byla původně i s kamnama,  půlka byla kamenná a půlka dřevěná.Nešla ale vytopit. Lesáci ji nechtěli, protože do ní léta nikdo nejezdil a scházeli se tam feťáci.

Na Brdech je pietních míst spousta...tak tedy ještě aspoň tři méně známá...i když pro spoustu z vás hodně známá... pietní místa.


Houlův kříž

 

Čerpáno z článků Petra Náhlíka - Vokouna 

Standa Zárybnický – folkový Erben

Traťový dělník trampského a folkového samizdatu

a z jeho osoního infa, které mi zaslal.

Foto Color

Stanislav Zárybnický zvaný Houla. *19. 2. 1952 - +11. 12. 1989 Novinář, hudební publicista, sběratel a vydavatel folkových textů, trampských samizdatů, organizátor koncertů, propagátor menšinových hudebních žánrů a v neposlední řadě velký tramp. Na věčný vandr vyrazil 11. prosince 1989. Ve svých 37 letech.

1989: Houlův konec
V euforii i napětí polistopadových dní se završil osud Stanislava Houly Zárybnického, pozorného a odvážného pozorovatele písničkářské scény. Houla, vyučený karosář, který pracoval na dráze jako traťový dělník, byl lidovým buditelem 70. a 80. let. Vydával nezávislé časopisy včetně Poportýra, sestavoval strojopisné sbírky textů Vladimíra Merty, Jaroslava Hutky, Karla Kryla, Jaromíra Nohavici, Petra Váši a dalších autorů, pomáhal organizovat koncerty. Když byl Houla odsouzen k peněžité pokutě za rozšiřování petice Několik vět, poslal Karel Kryl z Wroclavi peníze, aby mohla být částka uhrazena.
Zdálo by se, že po listopadu 1989 se pro něho otevře další pole možností, ovšem opak byl pravdou. "Pro pocit nenaplnění, vnucenou společnou práci s vlastním udavačem, krizi z rozpadlého manželství i z důvodu hluboké vnitřní osamělosti, kterou nikdo z nás, kteří jsme mu byli nablízku, dostatečně nerozpoznal, si chladnokrevně, rok předem, naplánoval sebevraždu," napsal Houlův kamarád Petr Náhlík. "Ten poslední rok 1989 ale Houla žil úplně naplno a od jeho rozhodnutí jej neodvrátil ani 17. listopad. Rozdával se druhým, až nakonec rozdal všechno, své knihy, desky, i sám sebe. Skončil tak, jak si to naplánoval, pod koly vlaku R 513, na svých milovaných Brdech 11. prosince 1989."

Foto Color

Na tom místě byl postaven kříž.
Houlův kříž u Čenkova postavil kamarád František Zýka - Žebroun ze Želkovic (stejně jako Houla patřil k Brdské Smečce...).

 

Pomník Bandasky na Drsnu

Info od Rysáka

Zemřel asi pět dní před 50. narozeninami na rakovinu na Pleši, jezdil na Brdy za T.O.Brdský krávové.  Desku nechal dělat Hany ...  Rysák dal dříve fotku na symbolický trampský hřbitov na Slonovci. Políž Bandaskova pomníku je ještě několik křížů zesnulých osadníků.

 

Kemp Rosomák - kříž Václava Sorry Loužeckého

Info od Rysáka

Foto Rysák

Po smrti  Václava Sorryho Loužeckého z T.O.Lumbermen přidal Rysák cedulku na Symbolický trampský hřbitov na Slonovci.

Nedávno přibyl i kříž za Sorryho na Rysákově kempu Rosomák.

To byla poslední zastávka na pouti po pietních trampských místech na Brdech.

Zde fotogalerie k článku.

Takže až zajdete na některé z těchto míst...zavzpomínejte na naše zesnulé kamarády...případně položte brdskou větvičku a nebo jim připijte tam nahoru k nebeskýmu ohništi nějakým hltem dobrého moku.

Ahoj

 Toulavej

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář