Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Ze všech chlapů nejšťastnější chlap

11. 3. 2015

Shejbni hlavu, kamaráde, tunel před námi,
veksle tlučou, píšťaly řvou, zvonce vyzvání,
v boudě dobrej mašinfíra není žádnej srab,
i v tom dešti sazí jsem ten nejšťastnější chlap,
jó, ze všech chlapů nejšťastnější chlap.

Výsledek obrázku pro kapela hoboes

Ahoj kamarádi,

víkend už se zase přibližuje a je čas na písničku před vandrem. Tentokrát mě inspiroval Jirka Krbeček (Krbi), který na YouTube profil vložil poslední dobou hodně skvělých videoklipů bratří Ryvolových. Mimo jiné taky live verzi písně Ze všech chlapů nejšťastnější chlap. V roce 1967 ji složil Miki Ryvola...hudbu i text... a vyšla v roce 1975 na vynikající LP desce Písně dlouhých cest.... a později vyšla ještě na několika deskách.

Album Hoboes - Písně dlouhých cest

O Miki a Wabi Ryvolových toho bylo napsáno už strašně moc, takže já zde dám něco netradičního....toto kdysi o Ryvolech napsal Kapitán Kid:

Miki a Wabi Ryvola   Písničky zadarmo

Miki Ryvola   

Dávnověk. Na palubě vltavského parníku se kolem podpalubního baru tlačí trampské veličiny, skladatelé trampských písní všech dob. Mezi nimi v kroužku svých blízkých čichá grogové páry neznámý mladý hošík. Točí se televizní film "S kytarou po velké řece". Hošík se náhle zatváří drsně a dí: "Co vy víte, že tu mezi váma stojí pár pilířů současný trampský tvorby!" Naštěstí to nikdo neslyšel. Bardi dále pijí svůj grog. Ten hošík se jmenoval Miki Ryvola.

O něco později. V autobuse se tlačí celá výše zmíněná společnost. Jeden z bardů podá dozadu, kde se skromně usadili mladí, láhev s rumem. "Cvakněte si, kluci," dí. "Dyť vy taky jednou třeba budete skládat hezký písničky, ne?!" Po chvíli se láhev s poděkováním vrací. Prázdná. Mladí si cvakli. Bratři Ryvolové a spol.

Minulost nepříliš vzdálená. Procesí. V čele průvodu se předříkává nábožná píseň. Věřící pomalu zpívají předříkávaný text. Na konci procesí jde skupinka mládeže. Vážné tváře. Z jejich hrdel tiše a majestátně zaznívá "Tak kopni do tý bedny..." Nikdo z Hoboes tu není. Dokonce ani nikdo ze Zlatýho klíče.

Wabi Ryvola   

V nádražní restauraci Praha – střed vyvolal minulou středu výtržnost jakýsi fousatý, plešatý, lihem čpící pobuda, který úplně zdecimovaný dvěma sedmistupňovými pivy pokřikoval na peróně po cestujících: "Nejezděte nikam! Co byste tam dělali! Copak ksakru musíte pořád někam jezdit?! Kdybyste šli radši na pivo!! Jděte domů! Dneska vlaky nejezdí!"

Přivolaný příslušník byl zcela konsternován, když popsaný pobuda mu vytrhl služební obušek, ohryzoval jej a vykřikoval: "Bože, pendrek, pochoutka mého mládí!"

....ale teď už si pojďte poslechnout tu skvělou živou verzi skladby Ze všech chlapů nejšťastnější chlap...

...díky Miki...díky Wabi ... a díky Krbi, že jsi tu skvělou verzi téhle písně vypustil mezi nás....věčné příznivce bratří Ryvolů a Hoboes.

Tak a to už je před nadcházejícím víkendem vše. Přeju vám, aby se vám vandry vydařili.

Suchou stezku

Toulavej