Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Zatoulanej kraj

10. 12. 2014

Ahoj kamarádi,

dnešní PÍSNIČKU PŘED VANDREM vám zazpívají dva zpěváci s přezdívkou WABI ... WABI RYVOLA a WABI DANĚK.

http://www.velkyzpevnik.cz/booklety/1202/front.jpg

V roce 2000 se na trhu objevilo album Wabi Ryvola - básník a tramp, na kterém se nemalou měrou podílela skupina Magison. Deska se točila v březnu a k zesnulému Wabi Ryvolovi, jehož hlas zůstal zachycen na archivních nahrávkách z počátku 80. let, se postupně nově dotočila celá muzika (kontrabas na celé desce nahrál Luděk Žofák) a dozpívaly ostatní pěvecké party. S Wabim si přišli zazpívat např. Roman Horký, Wabi Daněk, Pavel Žalman Lohonka, Tony Linhart, Miki Ryvola a další. Všechny sbory na albu nazpíval Magison.

Já jsem z alba vybral skladbu Zatoulanej kraj, kde své vokály k hlasu Wabiho Ryvoly dotočil Wabi Daněk.

Wabi Daněk - jeho civilní jméno zní Stanislav Jan Daněk. A proč si vlastně říká Wabi, když se ve skutečnosti jmenuje Stanislav? Ještě v mládí si oblíbil písně Wabiho Ryvoly, které hrával svým kamarádům, a tak získal tuto přezdívku. Wabi a Miky Ryvolové byli a jsou jeho srdeční záležitostí. A oba, tedy nejen Wabi, ho okouzlili jak chlapáckou poezií, tak melodickými a rytmickými postupy, do té doby v trampské hudbě ne-li přímo zakázanými, tak alespoň téměř neznámými.

Tuhle přezdívku mu dali kamarádi někdy v dvaašedesátém roce minulého století nejspíše proto, že písničky Wabi Ryvoly miloval a hrál při každé příležitosti. Lépe řečeno, dával jim přednost před zbytkem svého repertoáru.

S Wabi Ryvolou se poprvé setkal v roce 1971 na předkole Porty v Kraslicích, kde Wabi Ryvola zasedal v porotě. U jména Wabiho Daňka měl poznámku - napodobuje Spáleného. Wabi Daněk o setkání prohlásil: Ptal jsem se ho, jestli mu nevadí, že mě kamarádi přezdívají Wabi. Odpověděl: „Buď klidný, já na to nemám patent." Padli jsme si do noty, skamarádili se a můj druhý křest mé přezdívky zapili.

Wabi Daněk tedy vlastně nazpíval duet s Wabi Ryvolou až po jeho smrti a splnil si svůj sen.. tak teď už je tu Wabi Ryvola a Wabi Daněk a jejich Zatoulanej kraj.

 

Takže to je vše a přeju hezké vandry.

Suchou stezku...na Brdech...na Roverkách...nebo třeba na Oslavce...a nebo kdekoliv, kde je vám fajn.

Toulavej