Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Wabi Ryvola a Wabi Daněk - Zatoulanej kraj

21. 11. 2017

Ahoj kamarádi,

16.listopadu odešel nahoru k nebeskému ohni Wabi Daněk ...já jsem tedy jako dnešní PÍSNIČKU PŘED VANDREM vybral skladbu Zatoulanej kraj, kde vám zazpívají dva zpěváci s přezdívkou WABI ... WABI RYVOLA a WABI DANĚK.

Wabi Daněk zde své vokály dotočil k hlasu Wabiho Ryvoly po smrti Wabiho Ryvoly a splnil si tehdy svůj sen ... a teď už si spolu zpívají někde u nebeského ohně

wabi.jpg

V roce 2000 se na trhu objevilo album Wabi Ryvola - básník a tramp, na kterém se nemalou měrou podílela skupina Magison. Deska se točila v březnu a k zesnulému Wabi Ryvolovi, jehož hlas zůstal zachycen na archivních nahrávkách z počátku 80. let, se postupně nově dotočila celá muzika (kontrabas na celé desce nahrál Luděk Žofák) a dozpívaly ostatní pěvecké party. S Wabim si přišli zazpívat např. Roman Horký, Wabi Daněk, Pavel Žalman Lohonka, Tony Linhart, Miki Ryvola a další. Všechny sbory na albu nazpíval Magison.

http://www.velkyzpevnik.cz/booklety/1202/front.jpg

Wabi Daněk - jeho civilní jméno znělo Stanislav Jan Daněk. A proč si vlastně říkal Wabi, když se ve skutečnosti jmenoval Stanislav? Ještě v mládí si oblíbil písně Wabiho Ryvoly, které hrával svým kamarádům, a tak získal tuto přezdívku. Wabi a Miky Ryvolové byli jeho srdeční záležitostí. A oba, tedy nejen Wabi, ho okouzlili jak chlapáckou poezií, tak melodickými a rytmickými postupy, do té doby v trampské hudbě ne-li přímo zakázanými, tak alespoň téměř neznámými.

Tuhle přezdívku mu dali kamarádi někdy v dvaašedesátém roce minulého století nejspíše proto, že písničky Wabi Ryvoly miloval a hrál při každé příležitosti. Lépe řečeno, dával jim přednost před zbytkem svého repertoáru.

S Wabi Ryvolou se poprvé setkal v roce 1971 na předkole Porty v Kraslicích, kde Wabi Ryvola zasedal v porotě. U jména Wabiho Daňka měl poznámku - napodobuje Spáleného. Wabi Daněk o setkání prohlásil: Ptal jsem se ho, jestli mu nevadí, že mě kamarádi přezdívají Wabi. Odpověděl: „Buď klidný, já na to nemám patent." Padli jsme si do noty, skamarádili se a můj druhý křest mé přezdívky zapili.

Výsledek obrázku pro Wabi daněk a wabi Ryvola

.. tak teď už je tu Wabi Ryvola a Wabi Daněk a jejich Zatoulanej kraj tam někde v tom "nebeským zatoulaným kraji".

A to je vše ... přeju hezké vandry.

Suchou stezku...na Brdech...na Roverkách...nebo třeba na Oslavce...a nebo kdekoliv, kde je vám fajn.

Ahoj

Toulavej

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ahoj

(Čenda, 23. 11. 2017 19:23)

Umí

ahoj

(kubrt samorost, 23. 11. 2017 9:32)

Ahoj a díky

Re: ahoj

(Toulavej, 23. 11. 2017 11:27)

Ahoj a nemáš ani zač :-)