Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Toulavej

Ahoj kamarádi,

blíží se víkend ..a bude opět prodloužený....v pátek je opět volno....snad bude aspoň trochu hezky...tak se běžte toulat...šup šup.

.

Nedávno jsem  zase poslouchal první album skupiny Roháči z roku 1990. V tom roce získali Roháči i Zlatou Portu.

Na albu je i píseň Toulavej, kterou s Roháči nazpíval Vojta Kiďák Tomáško. Je to moje oblíbená písnička a já jsem ji  vybral jako PÍSNIČKU PŘED VANDREM.

Vojta Kiďák Tomáško - legendární folkový a trampský písničkář z Lokte. Bývalý člen skupiny Plížák a zakladatel skupiny Roháči. Držitel několika Port a autor legendárních písní Toulavej, Česačů bavlny bál, Bílej tirák, Nebe plné koní, Jedeme za sluncem, Zelená košile.

V podedici Trapsaveckých miniatur „Hříchy porotců“, vyšel sborník Toulavej nejen v písnich. Sborník je věnován dvojnásobnému porotci a známému trampskému bardovi Kiďákovi.

Najdete v něm Kiďákovi povídky, které často předčítá na svých recitálech, které jsou nahrané na některých jeho CD, ale v tištěné podobě dosud nevyšly.

 

rohaci---rohaci-1_nahled.jpg

Skupina Roháči je z podkrušnohorského městečka Loket. Vznik této skupiny se datuje od jara roku 1975, kdy se pár kamarádů domluvilo na společném muzicírovaní, základ tvořili také někteří bývalí členové sokolovské skupiny Plížák....takže letos slaví 40. narozeniny.

 

 

Někdo z vás, kdo chutnal dálku, jeden z těch, co rozuměj,
ať vám poví, proč mi říkaj, proč mí říkaj Toulavej.
Výsledek obrázku pro toulavej

To je část textu písně....každý z nás má nějaký svůj oblíbený tulácký ráj...někdo se rád toulá ve skalách a lesích Roverek....někdo na Kokořínsku...jiný třeba u Oslavky. My s přítelkyní jsme se rádi touláme na  Brdech....údolíčka brdských potoků a potůčků....krásné lesy...bohužel poslední dobou narušené těžbou dřeva....najdou se tu i skály. Pokud uhnete ze značených cest, nemusíte celý den potkat žádné lidi a naopak, když se budete toulat potichu, potkáte i jeleny, divočáky nebo lišku.
Takže vám přeju, abyste si užili víkendové toulání a tady už je videoklip s touhle krásnou písní.

Suprové vandry a suchou stezku přeje

Toulavej