Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - T.S.Stani - Čenkovské vánoční blues

16. 12. 2016

Ahoj kamarádi,

dlouho jsem přemýšlel jakou dám písničku před vánoci...zda nějakou vánoční od trampské nebo folkové skupiny...nebo udělám vánoční speciál jako loni. Minulý týden mi ale napsala Stani Koucká Nodlová, že složila vánoční písničku o trampech z Brd a zda bych ji nezařadil do rubriky PÍSNIČKA PŘED VANDREM. Poslechnul jsem si tedy písničku a bylo vyřešeno...udělal jsem z nahrávky za pomoci Stani z jejích a mých fotek video a dnes vám ji spolu s článkem od Stani nabízím.

video-vanocni-cenkovske-blues.jpg

Jo a ještě to hlavní....písnička se jmenuje Čenkovské vánoční blues.

Tady text písně s akordy

No a teď už si přečtěte, co Stani napsala a poslechněte jak se jí písnička povedla.

TREMPSKÉ  VÁNOCE
Kamarádi ze severu - T.O. Soví totem - kdysi pořádali ve Voděradech  za Trutnovem předvánoční trempská setkání, která se uskutečňovala tradičně každý rok. Ale jak už to bývá, nic netrvá v světě věčně a tak se stalo, že oblíbená hospůdka zanikla a najednou se nebylo kde stýkat.... Před třemi roky si Piňďa zajel se Zajdou a Masňákem na malý vandr na Brdy, prošli pár kempů, Zlaté dno, navštívili trempské pietní místo na Slonovci a zašli na pivko do hospůdky za Vodou v Čenkově.

 

023.jpg 

Piňďa nakoukl do sálu a celý se rozzářil ... "To je krásnej sál! Tady by se dělaly Trempské Vánoce!" ... Slovo dalo slovo, hostinský Zdenda měl termín "1. sobota v prosinci" volný a tradice znovu ožila ... Stromek, na který každý z účastníků přiveze jednu malou lahvičku "šňapsu" (co si budeme povídat, ta se v usárně nerozbije a vejde se i do malé kapsičky a  lahvinky se lesknou stejně jako jiné vánoční ozdoby). Připraví se soutěže a  každý, kdo má dobrou náladu, chuť, třeba i nějaký ten hudební nástroj k tomu a hlasivky natěšené na zpívání, má dveře otevřené.  První přijíždí už v pátek. Kamarádi ze všech koutů této naší mini republiky - vzorně lehounce zapaří na uvítanou  a v sobotu dopoledne, v zájmu nabrání sil na sobotní večer,  vyrazí směr Slonovec zapálit svíčku a zavzpomínat na kamarády, kteří už s námi nejsou. No a pak zpátky do Čenkova, do hospůdky Za vodou, ozdobit stromek, uspořádat stoly a židle, aby bylo dostatek prostoru jak pro soutěže, tak pro tancování a zábava může začít. Letos se nás sjelo bezmála 100.  Také jsme sesbírali  tři velké pytle plyšáků pro hasiče a záchranáře z Prahy 7, kteří je potom rozdávají dětem, které byly součástí nějaké krizové situace, kde záchranné složky zasahují.      O půlnoci, v rámci dodržení tradice,  Zajda odstrojila stromeček, obsah lahviček  slila do velkého hrnce a naběračkou rozdávala kamarádům k ochutnání "HUHUKOKTEJL 2016" a vůbec to byla paráda, neb hrálo a zpívalo se opět až do rána.  A já splnila rest vůči Brdům, kam jsem v roce 1974 začala jezdit na vandry, a konečně jsem složila pro tenhle kousek trempské zemičky ajejí příznivce písničku. Poklonu brdským trempům, ale samozřejmě je i pro  všechny ostatní, kteří do těchto krásných kopců a údolíček Brd zavítají a v momentě, kdy na kterémkoli z kempů složí hlavu jsou s Brdy spjati... 027.jpg

Tak ahoj. Pohodové Vánoční svátky, bohatýrského Silvestra a v roce 2017 suchou stezku a mnoho krásných nezapomenutelných zážitků a setkání nejen na Brdech, ale kdekoli, kde stále ještě září nocí ohně a zní kytar hlas, kamarádi zalamují palce a lesní moudrost ovládá náš čas.

To Vám všem přeje T.S. STANI

A to je dnes zase vše....hezké vánoční vandry přeju a po Novém roce ahoj s dalšími "písničkami před vandrem".

Toulavej

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář