Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Píseň proti trampingu

16. 10. 2014

Ja mám nohy bolavý a cesta už mě nebaví,
že dneska pojdu, to je na betón.
Nastydlej jsem jako pes, jo do postele bych si vlez,
já místo nosu mám snad heligon.
Táborák nám září,
kytara začne hrát
úsměv našich tváří
tjududu,
todle uz jsem, kamarádi, slyšel tolikrát.
To není žádná útěcha,
vždyť příroda je macecha
a já jí nemám ani trochu rád.

Ahoj kamarádi,

dneska vám nabídnu jako PÍSNIČKU PŘED VANDREM jednu z písní Kapitána Kida.

Kapitán Kid (vlastním jménem Jaroslav Velinský) 

trampský písničkář, spisovatel a nakladatel a hlavně tramp. V 50. letech letech napsal první trampské písně, aktivně se zapojil do trampského hnutí a v roce 1967 se v Ústí nad Labem podílel na vzniku festivalu Porta.

Tento člověk také napsal recesistickou píseň .... Píseň proti trampingu

Píseň vyšla v roce 1983 na klasické "černé elpídesce" No to se ví. Vydání této desky byla převratná událost, protože vyšla v době, kdy desek v tomto žánru vycházelo tak málo, že každá z nich byla událostí a mohla mnohé ovlivnit.

http://www.zateckecountry.cz/mp3/diskografie/covers6/0051.jpg

Jak deska vznikla a jaké s tím byly problémy, Kapitán Kid prozradil v jednom rozhovoru...cituji:

"Tehdy si Mladý svět vymyslel Diskotéku Mladého světa. Vyšli v ní Hoboes a Pacifik a potom začali pracovat na Honzovi Nedvědovi. Kromě jiných se v tom angažovali Václav Eminger - Měch a Mirek Černý.
Honza Dobiáš mi nadšeně říkal, že se připravuje “charismatická osobnost” Jan Nedvěd. Přiznám se, že mně prostě jeho písničky nic neříkají. Nic proti němu nemám, dokonce má dcera, když jí bylo deset, tak na ně zabírala. Teď už jí je třináct, a poslouchá něco, co vůbec nechápu...
Ale tenkrát mě to popudilo a povídám: “Kdy budete dělat mě? Už jste mě přeskočili třikrát.” Protože já začal psát dřív než Ryvolové, Slaboch Ben je z roku 1954, Krinolína 1959. S Ryvoly jsem se poznal až v roce 1963, byla to bouřlivá láska, a je mi líto, že jsme se později vzdálili. Je mi to líto, a nejvíc mi to bylo líto na Wabiho pohřbu.
Za čas na to se ozval Mirek Černý: “Hele, ten Nedvěd, vono je to s ním těžký, nějak nechce dodat texty. Pošli jich dvacet a uděláme ti desku.” Poslal jsem, dlouho se nic nedělo, a najednou přišlo, že se za čtrnáct dnů točí.
A pointa? Tahle deska vyšla jediná mimo Diskotéku Mladého Světa. MS se od ní distancoval. Proč, to nikdo neví. Ta deska vyšla v roce 1983, kdy už houby záleželo na tom, jestli jsem někde nějaký škraloup měl. Dodnes nikdo, ani já, vlastně neví jaký. A ještě když vyšla, tak nějaká paní z Ústí zavolala do Supraphonu, a představivši se jako zástupce něčeho veledůležitého, se ptala, jak se odvažují mi vydat desku?
Co se týče autorské svobody, tak Mirek Černý mi přesně nadiktoval, které texty neuhádal a musí se předělat. Měl jsem na vybranou - zabejčit se a nevydat nic, nebo texty upravit, a kamarádům to vysvětlit. Zvolil jsem tu druhou možnost. Snažil jsem se texty předělávat tak, aby nebyly horší, aby byly prostě jiné. Nemohlo tam třeba být “vodpřísáhnu na Bibli”, tak “sedl jsem si na židli” a bylo. Nejkurioznější bylo že v písni Kapelo, hraj samozřejmě neprošlo: “V kapsách mám jen díry, za to plno víry, že to blbost prohraje.” Ale prošlo, když jsem nahradil: “V kapsách mám jen díry, za to plno víry, že to rozum vyhraje.” Z toho jsem usoudil, že rozum vyhrát může, ale blbost prohrát nesmí."

Zde vám nabízím videklip s Písní proti trampingu. Na YouTube jsem nahrávku nenašel, tak jsem vytvořil videoklip sám.

 

Takže doufám, že vás nohy nebolí...cesta vás baví...nenastydli jste... do postele nevlezete, ale vyrazíte na vandr.

Suchou stezku na vandru přeje

Toulavej

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář