Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Letiště

24. 10. 2014

Ahoj kamarádi,

dnes zavzpomínáme na Portu a to se skupinou Fleret.

 

jpg118.jpg

 

Původně folková skupina Fleret se za ty roky, které uplynuly od doby, kdy hrála tuhle písničku na Portě, dost změnila.

jpg117.jpg

Zdeněk "Hrach" Hrachový...jediný, který je v kapele od založení už nemá to háro jako na Portě...kapelou prošlo spoustu dobrých muzikantů...zpívala s nimi dokonce folklorní zpěvačka Jarmila Šuláková. Kapela od té doby i změnila svůj zvuk...stala se z ní kapela folkrocková. Jeden čas dokonce byla i dost rocková. Pamatuji, jak na jednom ročníku festivalu Folková Lichnice, po jejich vystoupení pořadatelé prohlásili: tak to byl velký odklon od folku.

A tady jedna z novějších fotek skupiny Fleret

Ale teď už pojďme k dnešní PÍSNIČCE PŘED VANDREM.

Písnička Letiště od Vlasty Redla získala ocenění "autorská porta" na Portě 1986.  Proč tehdy hrála kapela Fleret písničku od Vlasty?

O tom vám zde poví sám Vlasta Redl:

Jak došlo k tomu, že tvoje písničky začal hrát Fleret?

No právě, v tý době, kdy mě nikdo nechtěl a nikdo mě neznal, ani Fleci nechtěli hrát moje věci, protože nevěděli, jestli jsou dost dobrý. Byly jednoduchý oproti tehdejší muzice. Oni měli trošku strach, jestli to nebude vypadat podbízivě. A jednou jsem seděl na Myslivně, v kapse asi deset korun a ti Flereti šli kolem a mávali na mě, že mě viděli na Portě, že to bylo super. Ríkal jsem, že mě to teší, že to slyším. Tak si tam sedli a opili jsme se a oni mě pozvali, ať s nima jedu, že maj koncert pro ňákej fanklub Václava Neckáře. Tak jsme se opili ještě důkladnějc a zkamarádili a od tý doby se celej můj život strašně radikálně změnil. Oni, na rozdíl ode mě, měli dokonalý přehled o každý svíci, o každý svatbě, o veškerých narozeninách, které proběhly ve Zlíně, a všude byli zváni a já s nima. Už jsem tam nebyl sám a nešťastnej, jestli to někam vede. Skoro půl roku jsem se s nima tahal jenom po hospodách. Já je vždycky bral jako partu a beru je tak i dodnes. Jsou to muzikanti, přidou před lidi, který to nezajímá a oni je urvou. Když budou chtít, tak je urvou. Maj na to. Asi po půl roce jsem jim řekl: "Hoši, jestli chcete udělat nějaký sukces, pro mě za mě, já mám všelijakých textů almaru." Dal jsem jim Bečvu a ještě pár textů a oni to začali dělat, já jezdil na zkoušky a trošku jim do toho kafral, ale zjistil jsem, že oni tam dovedli v těch věcech najít něco, co žádná jiná kapela na světě. Ti kluci těm textům věřili, věřili, že jsou dobrý. Nemusel jsem je přesvědčovat, že tady ten řádek má ňákej svůj smysl, oni o tomhle prostě nediskutovali. K mým věcem přistupovali s obrovskou důvěrou a dokázali to samé narvat do lidí. Nikdy nepochybovali o tom, že to, co dělají je dobré, na rozdíl ode mne, já o tom pochybuji od chvíle, kdy jsem rozeznal dvě noty od sebe. Podle toho ta jejich muzika vypadá. Oni ze mě udělali folkového písničkáře, protože jeli na Portu. Já jsem tam nechtěl, sliboval jsem, že se pomstím trampům, že jim ukážu. V pětaosmdesátým jsem řek pojedu s váma, když jsem se dozvěděl, že budu napsaný jako člen kapely, že mi zaplatí nocleh a dají asi 130 korun na stravenky, později dost těžce odpracovaných, ale tehdy to byly pro mne dost velký peníze. Při Bečvě jsem čvachtal v kýblu, hrál na bongo cosi a nějak jsem se tam ujal. Druhý rok jsem říkal: "Když jste se tam takhle chytli, proč ten bank nevzít, uděláme věc." Donesl jsem Letiště, naučil jsem je pětihlas, je to i po letech slyšet, že to špatný nebylo. A jeli jsme tam v podstatě pro Portu. Věděl jsem, že to je věc tak málo optimistická a přitom málo protistátní, že pokud se to jenom trošku povede, že ta Porta bude. Byla ...

Takže to bylo malé vysvětlení...díky této spolupráci Vlasty Redla s Flerety...vznikly písně Sbohem galánečko, Bečva, Holky z utopie, Večer křupavých srdíček a Letiště.

Tak tedy píseň LETIŠTĚ ...autor Vlasta Redl....hraje a zpívá skupina Fleret.

Víkend už je za dveřmi...počasí by mělo být slušné...tak hurá na vandr.

Suchou stezku přeje

Toulavej

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář