Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Kamenitý kemp

15. 1. 2015

Ahoj kamarádi,

a je tu zas víkend a s ním pravidelná PÍSNIČKA PŘED VANDREM. Dnes jsem vybral skladbu Kamenitý kemp. Nahrála ji kladenská skupina Gladly SW, na CD ,,Chleba z domácí mouky“.

¨

 Foto z koncertu Miki Ryvoly a Gladly S.W. v Braškově.

Autor: Jiří Fišer

 

Píseň je věnována kladenské trampské osadě Tramp Boys.

Nejprve však nějaké info o osadě Tramp Boys a o Kamenitém kempu.  (Info a fotky v článku jsou převzaty ze stránek Vandrtorna.cz )

"Kamenitý camp“, sehrál velkou roli v utužení kamarádství hlavně mezi osadami Tramp Boys, Siting Bull a Šestáky. I když při každé větší akci na tomto ,,campu“ vlála na stožáru vlajka Tramp Boys, bylo to společné tábořiště všech tří osad! Na ,,camp“ se jezdilo v létě i v zimě za třeskutých mrazů, kdy nosní dírky přimrzaly k sobě a sliny v ústech se měnily v led!

Zde se v roce 1968 prvně konaly populární ,,Fekálnické hry“, které se staly tradicí a díky kamarádovi Ďuznovi se konají do dnes. Zde byla prvně zazpívána skupinou Šestáci oslavná písnička ,,V Kamenitém campu“, kterou složil kamarád Toník Kajgr zvaný Pegy (Vandrtorna 18.1.2011), pozdější náměstek primátora města Kladna, který již není mezi námi.

Trampboys,Šestáci_a_Sittin_bull_Mařena z Rujany v Kamenitém_campu

Trampboys,Šestáci_a_Sittin_bull_Mařena z Rujany v Kamenitém_campu

Občasník ,,Hobo“, který vydávala T.O. Tramp Boys zde pořádal první potlach, zde byli do osad přijímáni noví kamarádi, zde se loučili při odchodech na ,,Velký zelený vandr.“ Zde se ,,Fekálnických her“ krom jiných, zúčastnila i známá ostravská osada Bílý Blizzard, v čele se šerifem Sidem. Sem jezdil trampský kmet, výborný kytarista a voleybalista Mařena z Rujany. Zde prožila kousek romantiky řada osad: Tramp Boys, Siting Bull, Šestáci, Bezejmená, Indiano, Dakota, Trapeři a řada dalších holek a kluků. Tady hrály skupiny Fechtýři, Močálové a Somráci s bratry ,, Kotasy,“ atd.

,,Kamenitý camp“, je jedním z nejpopulárnějších novodobých ,, campů“ v povodí ,,Staré řeky“ a bezesporu má své místo v historii kladenského trampingu! 

http://nd03.jxs.cz/493/281/f61a72c423_82812452_v1.jpg

Tady je pár slov o Kamenitém kempu z rozhovoru  s šerifem T. O. TRAMP BOYS zvaným Dewi na Folktime.cz.

http://www.folktime.cz/images/contents/flash/188x250-images-contents-dewi_1.jpg

Václav Černý - Dewi
foto: archiv

Osadu Tramp Boys  založili v roce 1959 nad Starou řekou u Žloukovic kamarádi Bátožník, Vlčák, Zelený Jed, Špacír a Dewi. Místo pro camp jsme objevili zcela náhodně a to, že zde založíme osadu, jsme předem nevěděli, byl to momentální nápad. Bylo nás pět kluků (pět hvězd na osadní vlajce) a pochopitelně jsme chtěli název anglický, abychom nevypadali jako nějaká mejdla. Tak jsme vymysleli název Tramp Boys - nám se líbil a nic lepšího nás tenkrát nenapadlo. O několik let později jsme začali jezdit na druhou stranu řeky, ale to již s dalšími kamarády – Ďuznou, Dědkem, Lepou a řadou dalších, kteří rozšířili řady naší osady, na tábořiště, které jsme pojmenovali Kamenitý camp.

Autor rozhovoru Petr Náhlík – Vokoun, T. O. Suché studánky .... Celý rozhovor zde

 

http://nd03.jxs.cz/019/756/b191ad122c_82812451_v1.jpg

První táborák na ,,Kamenitém campu“

 
Do osadního plátku ,,HOBO“ napsal v roce 1969, nejmladší člen T.O. Tramp Boys Kamarád Očko.
 
První táborák na ,,Kamenitém campu“
Jedné zimní soboty roku 1968 jsme vyrazili společně s Ďuznou a Šurym ke Žloukovicím na ,,Starou řeku“, kde jsme chtěli objevit nějaké pěkné místo pro zbudování ,,campu“. O jednom takovém jsme již nějaký čas věděli a tak jsme hned od autobusu k němu zamířili. Na místo jsme dorazili asi za půl hodiny.
Bylo to několik skalek uprostřed dubového lesa nad řekou, tvořící jakýsi přírodní předěl mezi údolím řeky a údolím lesního potůčku. Za skalkami byla louka a v okolí množství suchého ,,palivového“ dřeva! Bylo to místo, jaké jsme hledali!
Pod jednou skalkou jsme upravili malé ohniště. Tenkrát jsme ještě netušili, že oheň který teď vesele praskal, je prvním, ale zdaleka ne posledním, který na tomto našem ,,campu“ zahoří!
V okolí jsme objevili několik seníků a protože nám byla krutá zima tak jsme hned večer jeden vyzkoušeli.
Po návratu domů jsme ,,dumali“ nad tím, jak pojmenujeme naše nové tábořiště. Nakonec byl přijat návrh kamaráda Ďuzny. Když prý je kolem tolik ,,šutráků“ měly by se objevit i v názvu.
 
A tak jsme naše tábořiště pokřtili ,,KAMENITÝ CAMP!“

Ale už dost infa...je tu píseň Kamenitý kemp s průvodním slovem frontmana kapely Gladly SW Milanem Procházkou.

 

Tak a to už je úplně vše...snad jen můj tradiční pozdrav  .... suchou stezku a spoustu skvělejch vandrů....

Ahoj

Toulavej