Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Kam tak spěcháš, trampe kamaráde

4. 6. 2015

Ahoj kamarádi,

dnes mám pro vás trampskou písničku s názvem Kam tak spěcháš, trampe kamaráde. Složil ji Rudolf Harnisch, což byl trampský písničkář (písně Až budeš velký staneš se námořníkem, Co platno, Děvčátko odejdu, Honolulu, Hou hou, Kamaráde nevěš hlavu, Mé oči, Zlatokop Tom), skladatel (píseň Listopad – text D. Jelenová); největší hit Hospůdka. V roce 1931 vedoucí trampského sboru Song Boys,

Výsledek obrázku pro kam tak spěcháš trampe kamaráde

.Kam tak spěcháš, trampe kamaráde, kam tak pospícháš,
jedu na slezinu, nemám na mašinu, co se mě tak blbě ptáš.

V roce 1991 píseň zazněla v pořadu Posázavský pacifik v podání kapely KTO (Kamarádi táborových ohňů) a vyšla v této verzi i na albu Vandr do padesátejch. O písničce se říká, že vznikla v Posázaví...druhá varianta tvrdí, že u Srbska na Berounce. já spíš věřím tomu Posázaví...tam to trampy přímo žilo.
 

Posázaví je nádherná divočina s rozervaným kaňonem řeky, kde hučí peřeje a po skalnatých úbočích se vinou křivolaké stezky k dřevěným srubům. Tudy jezdí už více než sto let Posázavský pacifik.

Výsledek obrázku pro Posázavský pacifik

Posázavský pacifik byl a je stále legendou.

Trampové na Sázavě

Vypráví herec Jaroslav Štercl v knize Posázavský pacifik:

"Vlak byl tehdá pro nás vše. To bylo volání dálek, cizí kraje, výlety do lesů a k vodě. Těžko říct, jestli jsem jel z Prahy kvůli přírodě, nebo kvůli tomu vlaku,"

"Už jen to čekání na vlak bylo ohromný. Vjížděl na branické nádraží za neustálého houkání a křiku průvodčích: ‚Ustupte!‘, protože kolejiště bylo plné cestujících. Když konečně vagony zastavily, byli jste dovnitř vtlačeni hrnoucím se davem. Lidé obsadili úplně všechno. Služební vůz, záchody, žebříky na střeše vozů i střechy samé. Odjezd vlaku se nedával výpravkou, ale povelem strojvedoucímu: ‚Trvale pískejte a pomalu zabírejte, jinak neodjedete.‘

"Před prvním tunelem bylo třeba zastavit a sundat trampy ze střech, aby někdo nepřišel o hlavu. Za Jarovem zase cestující pobízeli lidi na stupátkách, aby zatlačili a přeplněný vlak se vůbec rozjel, protože trať tam má stoupání 15 promile."

Ale teď už si poslechněte písničku o tom, " kam ten tramp pospíchá"

Takže vám přeju, abyste si užili víkendové toulání ....Suprové vandry a suchou stezku přeje

Toulavej