Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Jinotaj - Jarní král

30. 3. 2016

Ahoj kamarádi,

při brouzdání na internetu jsem narazil na krásnou jarní písničku a hned jsem se rozhodl, že bych ji mohl zařadit do rubriky PÍSNIČKA PŘED VANDREM. Písnička je od folkové skupiny Jinotaj a jmenuje se Jarní král.

jinotaj-2.jpg

Jinotaj 1982

Pátral jsem na internetu o nějakém infu o skladbě a o kapele, ale nenašel jsem nic...akorát kontakt na Milana Blšťáka na Facebooku...tak jsem mu napsal. Milan byl potěšen mojí žádostí o info a brzy mi jej poslal.

 

jinotaj1.jpgFoto skupiny z vystoupení

Takže tedy krátká historie kapely:

Folková skupina Jinotaj

Kapela vznikla v roce 1977 a zaměřila se na vlastní tvorbu. Obsazení kapely: 2 kytary (šestistrunná a dvanáctistrunná), kontrabas, rytmika, flétny. Skupina se pravidelně účastnila na akcích typu Porta, Písně dlouhých cest, Svojšice, Jizerská nota, Malostranská beseda, Věnec buřtů v Letňanech. Měla pravidelné vlastní pořady v klubu 7 v Praze na Strahově  a mnoho dalších. Největší úspěchy …1981 účast v národním finále Porty 1981 a vítězové Písní dlouhejch cest, Jizerské noty…..

Sestava skupiny jak šel čas:

Milan Blšťák - kytara, zpěv, tvorba, vedoucí kapely

Vláďa Nesveda – kytara (12), zpěv, tvorba

Karel Charlie Kohlíček - kontrabas

Ivana Lízalová – zpěv, rytmika, flétna

Míša Blšťáková – zpěv, rytmika

Vlaďka Doubková –zpěv, rytmika

*      *      *     *      *

Oficiálně kapela ukončila svoji činnost v roce 1988 a potom už vystupovala jen v malé sestavě a příležitostně.

jinotaj3.jpg

 

MIlan Blšťák - Kytara 1981

Ještě pár slov od Milana Blšťáka o skladbě Jarní král:

Člověk si má občas udělat radost a vytvořit něco i pro sebe. Před pár lety jsem si dal slib, že si najdu čas a dám na web kousek z mojí muzikantské minulosti- tak tohle je ten první krok... Písničku Jarní král jsem napsal v létě roku 1980 a nebyla rozhodně mojí první ani poslední složenou písničkou - jen mě provází celý život víc než kterákoli před tím i potom. Narodila se spontálně (a kéž by ostatní skladby vznikaly takhle snadno!), z čisté radosti ze života - a proto se k ní celý život rád vracím. Koluje během těch dlouhých let na webu v různých podobách a často bez uvedení autora ....tak je na čase uvést to na pravou míru. Originál jsme nahráli v roce 1994 ve studiu SONO se skupinou JINOTAJ a takhle to prostě má znít ... tak.pokud se vám líbí, pošlete ji dál. Po těch dlouhých létech, kdy jsem se k ní choval jako "macecha", jí to chci vynahradit. Hodně lidí si o ni za ty roky napsalo tak ať si najde i své nové posluchače...

No a teď už je čas, abyste si Jarního krále poslechli...hezký poslech přeju.

Tak a to je vše ... přeju hezké vandry. Věřím, že se vám dnešní písnička líbila.

Suchou stezku...na Brdech...na Roverkách....a nebo kdekoliv, kde je vám fajn.

Ahoj

Toulavej