Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Fechtýři - Píseň toulavých chlapů

24. 1. 2018

Ahoj kamarádi,

dnes jsem si vybral do PÍSNIČKY  PŘED  VANDREM  skladbu Píseň toulavých chlapů od  skupiny Fechtýři. Jedná se o traditional, text napsal Vašek "Dewi" Černý ...zpívá Mirek Boštík Široko a kresby ve videu vytvořil Vašek "Dewi" Černý.

Nejprve nějaké info o kapele ...vypůjčil jsem si Dewiho slova ze stránek Vandrtorna.cz  Stejně tak i fotky skupiny pocházejí z těchto stránek.

Ale teď už Dewi a jeho info o skupině Fechtýři.

Prvotní nápad založit kapelu vznikl v lebkách Honzy Jandy a ,,Meďáka“ Pánka, na plácku na hořejším Brandýsku. Když se jim podařilo rozšířit partu o Mirka Boštíka a Karla Mladého, vyklubala se na jaře roku 1973 na svět skupina pod názvem Tuláci.

U jejího zrodu byli: Jan Janda, Pavel ,,Meďák“ Pánek, Mirek Boštík a Karel Mladý. V témže roce skupinu doplňují Zdeněk ,,Kid“ Grubner a Jarda Volák (kromě Boštíka ze sousedních Cvrčovic, všichni z jedné malé obce). V tomto složení skupina absolvuje své první vystoupení.

Výsledek obrázku pro Fechtýři

Jedna archivní fotka skupiny Fechtýři

 Počátkem roku 1974 (Pánek uvádí rok 1973) na žádost Pavla,,Meďáka“ Pánka, na post vedoucího  do skupiny přichází Václav,,Dewi“Černý. Skupina začíná vystupovat pod novým názvem ,,Fechtýři“ a  prosazuje se i na pražské scéně. V roce 1975 v  Československém rozhlase natáčejí ,,Fechtýři“ písničku ,,Tajemství“, s Dewiho textem, kterou zpívá Zdeněk ,,Kid“ Grubner (pravděpodobně jako první kladenská kapela v žánru country).

http://nd04.jxs.cz/763/922/5cac862a42_74263192_v1.jpg

Fechtýři v Parku Kultury v Praze

Po dočasném odchodu solového kytaristy Jardy Voláka v roce 1974 skupinu doplňuje Tomáš Jenčík, který ve skupině působí sedm měsíců. Během dalších let prošla skupinou řada muzikantů. Z těch, které znají čtenáři ,,Vandrtorny“ to byli na příklad Pepíček ,,Švéd“Fiala nebo ,,Wabi Joe Dědek“.

Tak to je pár řádků, k těm úplným začátkům skupiny Fechtýři.

Ahoj! Dewi

Fechtýři v roce 2013

Ale teď už si pojďte Fechtýře a jejich Píseň toulavých chlapů poslechnout.

A to už je tenhle týden zase vše...přeju hezké vandry.

Pokud možno suchou stezku...na Brdech...na Roverkách....a nebo kdekoliv, kde je vám fajn.

Tak ahoj

Toulavej

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář