Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Cesta na Island ... a Island

28. 6. 2018

Ahoj kamarádi,

dnes mám pro vás vlastně písničky dvě, takže by se dnes rubrika měla jmenovat Písničky před vandremsmiley...ale zůstaneme u názvu zaběhlého.

Informace jsem čerpal a pro svůj článek upravil ze dvou webů
Bokova síťovka
což jsou stránky věnované Wabimu a Mikimu
a Trapsavecký deníček, který píše Kavče.

Jako zaklínadlo znějí slova Kapitána Kida:

"Jizerky byly v tu dobu naprostá divočina. Lesy, potoky, vodopády. Teprve tady dostal tramping tu správnou chuť.

Na Olivetské hoře jsme objevili skalní převis a vybudovali tam camp, kterému jsme říkali Island."

Kterému trampovi by při těch velebných slovech nepřeběhl mráz po zádech?

Tohle je fotka z Wabiho a Kapitánovo Kidovo mládí - trampové z trampské osady ZLATÝ KLÍČ a ISLAND u ohně.                               Foto převzato z Tramp net.sk

V roce 1965 dochází k "významné" události - bratři Ryvolové stoupají na Olivetskou horu, aby navštívili Island, a legenda o bájné zemi na severu může začít.

Legendární kemp Island, který na sklonku šedesátých let založil tramp a hudebník Kapitán Kid. O tomto kempu Miki Ryvola složil v roce 1965 krásnou píseň Cesta na Island. Kemp (byť se jedná jen o malinký převísek do kterého teče) byl a je poměrně hodně navštěvovaný a asi každý znalý tramp ví, kde leží.

Nechci nikdy vidět, nechci nikdy slyšet ten Islandskej kraj.
Mý šedivý vlasy mi za pravdu daj ...

*    *    *    *    *    *    *

Má zem je krásná jako jako stín červených borovic .....

*    *    *    *    *    *    *

To první napsal Miki Ryvola ve své písni Trail to Island též někdy Cesta na Island a Miki ji složil v roce 1965  jako bezprostřední reakci na hrůzyplnou cestu na T.O. Island.
To druhý napsal jeho brácha Wabi ve své písni Island
a Wabi ji složil jako svoji 31. píseň  31.3.1965, když už tam byli.
Jak rozporuplné. Ovšem jak podobné skutečnému Islandu .....

Ta první píseň je trampská odrhovačka, ta druhá se stala hymnou T.O. Island.

*    *    *    *    *    *    *

První informace o campu se objevila v sešitku "Písničky zadarmo 2", věnovaném skupině Hoboes. Tady se snad poprvé objevuje fotografie campu a je zde zaznamenán klíčový moment, proč se camp stal trampskou svatyní:

 

 

 

Foto převzato ze stránek Trapsavecký deníček

 

"Camp na oba zapůsobil tak silně, že Miki vzápětí složil píseň o hrůzostrašném pochodu (je specialitou Islanďanů vodit terénu neznalé na Island v noci) a Wabi, který prohlásil atmosféru onoho ponurého místa za takřka wágnerovskou, věnoval Islandu píseň, která se později stala hymnou osady. Známou ji učinili Scarabeové, kteří ji měli jednoho času ve svém repertoáru, vyhráli s ní PORTU 69 a natočili ji na desku. Islanďané tou  cestou prosí, aby nebyla dále zveřejňována a zpívána jako obyčejná píseň. Píseň Mikiho se ovšem zpívat smí!" 

 

Zřejmě v roce 1975 dostává trampská veřejnost do rukou zpěvníček a další čtivo o campu,  nazvané "KAPITÁN KID" s podtitulkem "Zpívá Kapitán Kid a jeho přátelé". Sešitek ukázal světu stejnou fotografii posvátného campu, ale poněkud oříznutou, část skály na ní není vidět. Ale byl to další zdroj k pátrání.

Foto převzato ze stránek Trapsavecký deníček

 

"Kdo si dnes pamatuje, jak vypadal v letech šedesátých minulého století náš jizerský osadní camp ISLAND? K téhle skále na vrcholku Olivetské hory jsme poprvé přišli s Harem a Tomem o studených velikonocích v roce 1964 přímo přes zuhelnatělý polom ... Jako by se tu snesl sopečný popel, převalila láva ... A voda v dírách po pařezech se do rána pokryla ledovým škraloupem. Název byl nabíledni. Později založená osada se pojmenovala podle campu. Skála je dnes ukryta v hlubokém lese; kdo o ní neví, nenajde ji."   -  Kapitán Kid

 

Když se rozneslo, jak vznikly obě písně o Islandu, vznikly i legendy, báje a zvědavost - kdepak ten camp vlastně je? Cesta nebyla popsána. A jak je výše uvedeno, samotný Kapitán Kid zdůrazňuje, že camp není možné jen tak najít. A vznikla další legenda ...

 

Zajímavé je, že v obou písních bratří Ryvolů je cesta na camp naznačena. U Mikiho skoro polopaticky, například o fůrách šutráků, u Wabiho jsou z tohoto hlediska některé verše podezřelé, například "tam kde je Island, hoří den jako knot voskovic ..." jedná se o západní svah hory? Ale naprosto zřejmý jako popis cesty je verš "jít za modrou střelkou v pravý čas jsem neuměl" ... Což jsme také neuměli, a proto jsme na Olivetské hoře zabloudili.

Ale dost slov ...  tady už vám obě dvě písně nabízím.

Nejprve Mikiho Cesta na Island

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A ještě Wabiho Island.

No a nakonec tu mám ještě povídání Pavla „Déčka" Vinkláta o trampském kempu Island. (Převzato z pořadu o trampingu „Zvláštní znamení touha")

S tradičním pozdravem " Hodně skvělých vandrů a suchou stezku" se s vámi před víkendem loučí

TOULAVEJ

Ahóóój.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář