Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Caravell western - Som tak sám

23. 6. 2015

Ahoj kamarádi,

dnes vás PÍSNIČKA PŘED VANDREM zavede k našim sousedům na Slovensko. Když se v roce 1967 konal v Ústí nad Labem 1. ročník Porty, zúčastnila se festivalu i trnavská country skupina

Caravell Western....nejvzdálenější účastník tohoto ročníku Porty.Veľa krásnej muziky, Gusto

Caravell western vyráží do světa. FOTO: Domáci archiv Piťa Orosza

Na Slovensku se v porovnaní s Českem tramping šířil o hodně pomaleji, stejně jako jeho kulturní náplň v podobě původních písní stylu country a folku. Ještě i dnes tento žánr nemôže soupeřit v množství skupin.

 

http://www.countryandfolk.com/images/porta.jpg

Ilustrační foto z Porty

Skupina Caravell Western vznikla v roce 1967 a zakládající členové byli Marián Pivovarči, Miki Mihálek, Jaroslav Patay, Piťo Orosz a Gusto Bleščák. Gusto, v jeho neodmyslitelném stretsonu, byl kapelníkem, textařem a spolu s Jarom Patayom i zpěvákem. V kapele sa postupně vystřídali i Edo Kočíšek, Edo Urbanovič, Helena Lacková, Eva Holková, Viera Holková, Martina Bleščáková a ďalší.

Na fotce členové trnavské skupiny Carawell Western, kteří se zúčastnili i  plzeňské Porty. Snímka: R. Selický

CaravellBleščákem v čele se už od svého vzniku úspěšně prezentoval na soutěžích trampských a country skupin v Československu. Nechyběl ani na prvním ročníku takto orientovaného festivalu Porta v r. 1967.

Caravell Western získal na festivalu ceny za moderní country music, za nejsympatičtější zpěvačku a za nejvzdálenější kapelu. O dva roky později to už ale byla významější trofej, a to stříbrná Porta.

Caravell Western pod vedením populárního kapelníka prošel za skoro půlstoletí své existence všechny významné akce s muzikantskou složkou tohoto žánru na Slovensku.

Ale teď už si pojďte poslechnout jejich slovenskou verzi country skladby Jealous Heart ... Som tak sám ... v živém záznamu z 1. ročníku Porty.

 

A to už je vše...zase příště ahoj. Hezké vandry a suchou stezku.

Toulavej