Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Bílé Skály - Směska trampských písní

29. 1. 2015

Ahoj kamarádi,

dnes jsem jako PÍSNIČKU PŘED VANDREM vybral směsku trampských písní od kapely BÍLÉ SKÁLY ...dvorní kapely osady BÍLÉ SKÁLY.

Nejdříve trochu historie.osady Bílé Skály.

(Převzato ze stránek T.O.Bílé Skály)   Webová adresa - www.bileskaly.cz

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSmm4ZrCbPzfSwb_G7MBs2MRLqksgqVliyg0xaauEjwn9YAR8669g

Osada Bílé Skály byla založena v roce 1958 partou trampů z Kralup nad Vltavou v údolí rozkládajícím se mezi Konrádovem a Tuboží v kokořínském kraji. Dnes lze na turistické mapě, kousek od skalního města, možno najít Údolí Bílých Skal, kde se nachází náš domovský trampský kemp. Kemp osady, po které údolí v dobách, kdy se zde mapovala turistická značka, dostalo nakonec i jméno.

Foto TREMPOVINY
Vždy první sobotu v září zde vzplane výroční oheň a v roce 2008 tomu bylo už padesát let, kdy se Kralupští trampové poprvé sešli k zakládajícímu potlachu. Postupem času se parta Bílých Skal dále rozšiřovala. Mezi takzv. novou osadní vlnu, asi od roku 1964, patří bratři Hoby - Jirka Humhal a Zolly - Zdeněk Humhal a také Georgio - Jirka Kuhn a další a další. To už byli ale kluci z Prahy a původní jméno Bílé Skály T.O. K. /Kralupy/ se přejmenovalo na Bílé Skály T.O. Praha.

Původní parta jezdívala do malé pronajaté místnosti za stodolou u báby Mečířové v Konrádově. Později se jezdívalo na Tarzana, na malou trampskou osadní chatu, která stávala v lese u rybníku Stříbrňák. Dodnes si místní pamatují naše kovbojské bály, svatby, Mikulášské nadílky, závody kár, trampské večery a potlachy, prostě akce vždy pořádané nejen pro nás a naše děti a známé, ale také pro děti místních usedlíků i lidiček ze širokého okolí. Patřily sem i lesní brigády a hraní při různých akcích všech místních organizací, ať už to byli myslivci, rybáři, hasiči nebo jenom chalupáři a chataři. V Praze jsme zase organizovali hudebně taneční parníky, vánoční sleziny, různé besídky pro děti našich zaměstnavatelů, výlety a autobusové zájezdy po pamětihodnostech celé republiky a v neposlední řadě vandry a zimní lyžařské pobyty na horách. Byla to ale například i JSPéčka /Jen Silní Přežijí – šílené dálkové pochody bez jídla a pití/, vlaky - putování po železnicích coby hoboes a jiné a jiné akce, na které si už snad ani nevzpomenu, ale všechny jsou podrobně zachyceny v našich "zatím" sedmi osadních kronikách.
Tarzana, naší milou trampskou chatičku, jsme museli po roce 1989 vrátit synovi původní majitelky. Nikdy tam sice nejezdil a dnes již chata ani neexistuje, ale vrátit jsme jí přesto museli. Do našeho kokořínského kraje ale patříme a jezdíme dál. Scházíme se zde v obci Ráj, v občerstvení „U Weinlicha“. Nějaký čas jsme jezdili ještě na Kozí Hrádek do Libovic, neboli Blechárnu, nebo také k Bráškovi na kdysi též naší tramskou chatu "Na Předklonu" do Brusného

.734871_105619876281282_1609781923_n.jpg

Foto BÍŽA

V dnešní době si někteří z osadníků koupili či pronajali pozemky ve Mšeně a postavili si zde chaty v údolí za koupalištěm. Tato část osady tráví volný čas především tam, ale dodnes se scházíme každý čtvrtek v Malešicích, v restauraci „U Kladiva“. Prošli jsme i několik hospod na Žižkově, na Vinohradech a dokonce i na Vyšehradě, ale nakonec jsme se vrátili zase zpátky ke Kladivu.
Máme vlastní hudební skupinu stejného jména jako osada, tedy Bílé Skály, a v letech 1995 - 2000 se nám podařilo vydat celkem 6 CD a MC a jedno DVD. V dnešní době ale již veřejně nevystupujeme a hrajeme pouze pro sebe a své kamarády na slezinách.

http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/7/7016/7016586_d2412b54ce08049abb0cb24885ffcfd1/images/P1020909-_totemy_strazi_placek.jpg?ver=2

Foto TREMPOVINY

V osadě nás k dnešnímu dni je více než 48, ale více o všech osadnících se určitě dočtete pod záložkou OSADNÍCI. Tak snad na nikoho nezapomeneme a jestli ano, předem se všem omlouvám.
A to je asi tak vše, co Vám mohu k naší osadě takhle stručně napsat.

Michal Kočí - Bukvička.

Pár slov o kapele.

Hudební skipina Bílé Skály vznikla přibližně kolem roku 1970 při osadě Bílé Skály. Avšak bohužel neexistuje žádné přesnější datum jejího vzniku. Hudebně se v Bílých Skalách žilo už vlastně od samého počátku. Toto dění se odehrávalo vždy kolem Hobbyho, se kterým původně hrál a zpíval Georgio. Nádherně se doplňovali, Georgio zpíval první hlas a Hobby hlas druhý. Postupem času se začali přidávat další a další lidé. Po odchodu Georgia bylo potřeba, aby někdo zastal funkci prvního hlasu, a tak se této role zhostil Hobby. Jak? To jistě všichni posoudíte sami.

Členů se v kapele vystřídalo opravdu hodně, a tak je dobré zmínit jejich jména: Georgio, Šmudla, Zolly, Johny, Káda, Bob, Alena, Ivan, Miluška, Standa Šídlo.

Oficiální ukončení vystupování proběhlo v roce 2010. Kapela, ovšem nezanikla a je možné slyšet jejich písně kdekoliv, kde se Bílé Skály objeví - sleziny každý čtvrtek v restauraci U Kladiva, vánoční sleziny, potlachy a každý rok v pátek, první víkend v září před potlachem v hospůdce u Weinlicha v Ráji u Mšena.

Dnes hrají Bílé Skály v sestavě:

Zleva: Zolly, Bukvička, Hobby, Ivan, Alena, Zajíc, Bob

(Foto - archiv BÍLÉ SKÁLY)

 

  • Hobby - Jiří Humhal - kytara a hlavní zpěv

  • Bukvička - Michal Kočí - kytara a druhý hlas

  • Zajíc - Venca Zajíček - foukací harmoniky

  • Honzabus - Honza Řezníček - basa a housle

  • Pytlík - Miroslav Sáček - valcha a zpěv

  • Doutník - Vratislav Vocásek - dobro

  • Ajfelka - Láďa Kolář - banjo

Pozn.: Není pravdou, že všichni současní členové hrající v kapele jsou zároveň osadníky.

To už je veškeré info o Bílých Skalách a teď už pojďme na ty krásné trampské písničky....a že jich je...celý blok v délce 45 minut.

A to je tenhle týden vše.

Loučím se s vámi svým tradičním pozdravem....suprové vandry a suchou stezku.

Ahoj

TOULAVEJ