Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Bílá kanoe

28. 4. 2017

Ahoj kamarádi,

opět tu mám pro vás PÍSNIČKU PŘED VANDREM. Tentokrát je to stará trampská písnička Bílá kanoe.

Písničku napsal v roce 1923 Pavel Milan, začátkem 40. let ji nahrála brněnská skupina Zelená sedma, později ji proslavilo Duo Červánek.
Z dnešních interpretů ji moc pěkně nahrála skupina Eldorado. Dále ji můžeme slyšet v podání skupin Přístav, Smolaři a dalších.

Výsledek obrázku pro bílá kanoe

Něco o autorovi písně: Jan Plichta, pseudonym Pavel Milan, (1. prosince 1898 Kouřim – 24. října 1969 Brno) byl český violista, dirigent, hudební pedagog a trampský písničkář.

Od dětství hrál na klavír a na housle. Vstoupil na Pražskou konzervatoř, ale pro nedostatek finančních prostředků musel studia zanechat a vzdělávat se soukromě. Hrál v biografech a kavárnách. Za 1. světové války narukoval a po válce se stal koncertním mistrem a později i dirigentem v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Vedle toho učil na hudební škole a v učitelském ústavu a byl primáriem Jihočeského kvarteta. Dále se vzdělával v hudbě. Mimo jiné byl ve skladbě žákem Otakara Jeremiáše. Vykonal státní zkoušku ze hry na housle a ze sborového zpěvu.

VERDA STACIO - nizozemské esperantistky ve vysílání brněnského rozhlasu (vlevo Jiří V. Šamla, uprostřed Marie Strejčková (jazykový expert vysílání VERDA STACIO), vpravo Jan Plichta. Fotografii pro naši encyklopedii poskytli pánové...

Jan Plichta na fotografii vpravo

V roce 1926 odešel do Moravské Ostravy, kde byl nejprve koncertním mistrem rozhlasového orchestru a violistou smyčcového kvarteta. Postupně se vypracoval na místo dirigenta a šéfa rozhlasového orchestru. a v roce 1929 se stal šéfem hudebního programu ostravského rozhlasu.

V roce 1936 přešel do Brna, kde byl dirigentem až do roku 1951. V letech 1950–1955 byl violistou Doležalova kvarteta a od roku 1951 působil na brněnské konzervatoři jako profesor komorní hry a hry na violu. Působil také jako inspektor hudebních škol a krajský inspektor pro kulturu.

Jako skladatel komponoval jak hudbu klasickou, tak i populární. Pro oblast zábavné hudby používal často pseudonym Pavel Milan též Jára Tulák.

Výsledek obrázku pro bílá kanoe

Zkomponoval četné pochody a tance. Širší veřejnosti je znám jako autor trampských písní, dodnes živých u táborových ohňů, např.:Píseň severu, Bílé kanoe, Bílá jachta, Námořníku, hochu smělý, Píseň samotáře.

No a teď už si pojďte písničku poslechnout...mám tu pro vás dvě verze. První je od Dua Červánek ...

....a druhá od skupiny Přístav.

Takže doufám, že vás tato skladba zaujala, a že ji občas zahrajete u ohně..

A to je dnes zase vše...loučím se s vámi svým tradičním pozdravem "SUCHOU STEZKU A SUPROVÉ VANDRY"

Tak ahoj

TOULAVEJ

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bez nadpisu

(Pavel Slim Mazal, 2. 5. 2017 23:14)

Stařecké ucho potěšeno ! Na Čevánkovic interpretaci bych si troufl , ale přístavních kluků verze , ač propracovaná , ( velmi ) ,je pro laika , těžko použitelná . Staří Vavasačové se určitě tetelí , jak to jejich třetí generace válí ! A dost plků !
Ahoj Slim