Jdi na obsah Jdi na menu
 


Písnička před vandrem - Anglická sobota

Ahoj kamarádi,

dnes jsem do PÍSNIČKY PŘED VANDREM vybral jednu starou trampskou klasiku ....píseň Anglická sobota. Skladbu složil Standa Bílý ...tramp...bývalý šerif osady El Kapitán.

Výsledek obrázku pro Anglická sobota

Standa Bílý - autor Anglické soboty

Písnička se zpívá stále i když už vlastně není aktuální.... vyšla například na desce Vandr do padesátejch

Výsledek obrázku pro Vandr do padesátejch

Zde vzpomínka od Petra Růžka .., „68 mička-emigrant”, z Göteborgu ve Švédsku:

„Protestsong” `Anglická Sobota´, složil Standa Bílý, bývalý šerif osady El Capitán pod Poradní Skálou, na tehdejší řece Želivce pod vesnicí Kožlí u Ledče nad Sázavou. Písnička jedná o tom, že jsme museli pracovat i v sobotu, dokonce i zadarmo tak zvané „směny solidarity” kde výtěžek šel bud´ do severní Koreje, Vietnamu nebo na Kubu či někam do nějaké Africké Tramtárie nebo bezedného Sovětského Svazu. A Standa chtěl mít v sobotu volno, jako my všichni ostatní.

Celé to nádherné údolí Želivky bylo v 70. letech zatopeno vodou pro nynějsí Želivskou přehradu, ze které teď pijí vodu Pražáci, pokud zrovna nepijí Staropramen nebo Bráník.

Zároveň také zmizela vesnice Zahrádka u Ledče, včetné hájenky hajného Dvořáka, u kterého jsme přez zimu v letech 1955-66 mívali v jeho stodole naše stanové podsady.

Standa Bílý mne naučil jak se drží kytara, včetně přes 380 trampských písniček, které mi za posledních 44 let vytekly z paměti, cedníkem švédské, monotonní emigrace a zdejšího totálního trampského vakua. V osadě El Capitán mi dal přezdívku „Psí Voko”.
„Ahoj Psí Voko”, začínal svoje sáhodlouhé dopisy které mi posílal z Prahy do emigrace do Švédska a které mi tu dost pomohly v tomhle totálním písničkářském suchopáru. Ulevoval si svými dopisy při své těžké nemoci – prostě vzpomínal na ta krásná léta na Želivce.
Byl původem z Libnĕ, kde pracoval jako svářeč v Holešovických loděnicích. Zemřel v roce 1996 na silikózu, plic, otravu ze zplodin sváření. Míval též chatu u Třebsína, na stráni nad Vltavou a Ztracenkou a docházel často zpívat do Třebsínské hospody "U Novotných“, kterou shodou okolností také navštevovala komunistickým režimem pronásledovaná, trampská a jazzová zpěvačka Eva Olmerová, blízká to kamarádka redaktorky Českého Dialogu, naší Evy Střizovské! Budiž jak Evě Olmerové tak i Standovi Bílému země lehká!

Výsledek obrázku pro Vandr do padesátejch

...a tady úryvek ze vzpomínek dcery Standy Bílého Aleny Juřicové:

V první řadě Vás odkážu na int. stránky Zatopená Želivka, kde na tátu vzpomíná pan Petr Růžek. Sama jsem se musela při čtení usmívat, jako bych tátu slyšela říkat to legendární oslovení " psí voko " :-)
Dále jsem našla dokonce fotku s tátou a jeho kamarády trampy. Zde, na str. Sdružení Avalon - Puchejř na tátu zavzpomínal Tony Linhart.

Táta byl tramp tělem i duší. Jezdil na vandry s kamarády po celé republice. Měl rád Ledečko, Želivku a spoustu dalších trampských osad. Odtud si odvážel vzpomínky v podobě vlaječek nebo vypalovaných dřevěných placek.
Když koupil téměř před padesáti lety chatičku ( táta jí neřekl jinak, než bouda ) ve vesnici Třebsín, trávil zde veškerý volný čas. No, trávil, dřel, jako kůň a dnešní chata s tou původní boudou nemá nic společného.
Chata se nachází v místě, kde je několik trampských osad např. Ztracenka ( na tu koukáme ze skály přes Vltavu ), Dvacátá míle, Osada Ticha a mnoho dalších. Vzpmínám, když jsme jezdívali vláčkem z Braníka, tunelama ( kdy mě táta pošťuchoval ve tmě ) až do Luka pod Medníkem. Převozník pan Váňa nás převezl přes Sázavu a my s báglama šlapali několik km kopcem do chaty. Vlastně, nejdříve jsme se museli zastavit ve vesnici Třebsín, kde byl občerstvovací tábor v podobě hostince u Novotných. Vyhlášená kuchyně paní Novotné se traduje dodnes.

No, ale teď už je čas si písničku poslechnout....tak tedy Anglická sobota..

 

A to už je úplně vše...snad jen můj tradiční pozdrav  .... suchou stezku a spoustu skvělejch vandrů....

Ahoj

Toulavej

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky!

(Petr Růžek - Psí voko, 19. 3. 2017 21:00)

Díky moc za otištění a za odkaz na mojí povídku "Zatopená Želivka..." Žiji ve Švédsku už47 let, bohužel mezi samými mastňáky a paďoury. Jezdím ale každé září na " mojí náhradní Želivku" na Stvořidla do chaty vedle Penzionu Stvořidla. Takže - po 10.září možná na viděnou!

Re: Díky!

(Toulavej, 20. 3. 2017 10:02)

Ahoj Psí voko, jsem rád že tě příspěvek potěšil a pokud to vyjde...rád se s tebou sejdu. Toulavej :-)