Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moudra Wabi Ryvoly - část třináctá

18. 2. 2016

Ahoj kamarádi,

jsem tu zas po čase se svým občasníkem "MOUDRA WABI RYVOLY" ....opět jsou příspěvky (včetně případných ilustrací i fotek) převzaty ze stránek, které vytvořil Boko a obsahují vše možné o Wabi a Miki Ryvolových... Odkaz na stránky

Tak tedy třináctý díl povídání Wabi Ryvoly...pro někoho je "třináctka" číslo, které nemá rád...já nejsem pověrčivý a "13" je moje číslo oblíbené....pojďte se tedy začíst do těch krásných moudrých slov a zaposlouchat do krásných tónů.

Dnešní díl začnu netradičně...ne žádným Wabiho moudrem, ale slovy, kterými Wabiho popsal Jiří Černý ve sleevenote k desce Můj názor na věc....je to jenom úvodní část.

Je to divnej chlap

Rýbrcoul, jenže s džínovou americkou kšiltovkou. Hlas ošlehaný táborákem i hospodským větrákem. Obyčejnská výslovnost holešovického Kladeňáka - a do toho sem tam samohláska jak z Neumannových Poděbrad. Handrkování hlasivek a plic o trochu zvuku a dechu, ale najednou, jako kdyby tudy prošel sám malý velký Armén Aznavurjan, střípek z naprasklého oblouku nahořkle melodické vzpomínky. Drsňácká samozřejmost pódiového parda navenek, a podvědomý vnitřní stud před mikrofonem, usazený až kdesi za hlubokýma očima.

Wabi, co nám umí být kamarádem a sám sobě ničitelem, Wabi, co vymyslel stovky písniček a některá děvčata z nočních redakcí Portýra je znají všechny, Wabi, sláva i šeptanda trampského folku. Obdivovaný jako poslední autentický trampský písničkář (??), znevažovaný coby nespolehlivý amatér (?) a celoživotní improvizátor.

No ale teď už něco od Wabiho...v rozhovoru s Františkem Horáčkem pro Melodii takhle Wabi vzpomínal na svou písňovou tvorbu s Mikim.

„Byli jsme odjakživa švihnutý hlavně swingem, zpívali jsme repertoár Osvobozeného divadla, Půl párku a tak.

Potom došlo na kovbojárny, ale u těch jsme nebyli spokojeni s texty, už jsme mysleli jinak. Nejdřív jsme naráželi na odpor zastánců tradice, když jsme si staré věci upravovali do jiných rytmů a harmonií, později z toho logicky vyplynulo, že jsme to začali se skládáním zkoušet sami.

My jsme rozhodně nechtěli udělat novou trampskou píseň. My jsme ji udělali a zjistili jsme to ovšem až potom, po desíti letech."

http://www.boko.cz/wabi/data/foto/3.jpg

...a co na konec?

... na konec kousek textu z Wabiho písně Bejt starej chlap...                   

 A na rukou mít místo nehtů tón
co hladí teple něžnejch křivek pár
a v hlavě slyšet nočních vlaků zvon
bejt starej chlap co nikdy nezestár

...a tady ještě videoklip téhle písně

No...a to už je dneska zase vše.

Všechny díly (už třináct) laugh najdete zde, když kliknete na odkaz   

  Moudra Wabi Ryvoly

Doufám, že se vám moudra Wabiho líbí a někdy zas ahoj.

Toulavej