Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moudra Wabi Ryvoly - část jedenáctá

11. 1. 2016

Ahoj kamarádi,

jsem tu zas po čase se svým občasníkem "MOUDRA WABI RYVOLY" ....opět jsou příspěvky (včetně případných ilustrací i fotek) převzaty ze stránek, které vytvořil Boko a obsahují vše možné o Wabi a Miki Ryvolových... Odkaz na stránky

Tak tedy jedenáctý díl povídání Wabi Ryvoly...pojďte se začíst do těch krásných moudrých slov a zaposlouchat do krásných tónů.

http://www.boko.cz/wabi/data/foto/2.jpg

Ptám se tě, kamaráde

 Předmluva ke sbírce Podivnej weekend

Znáš vůni vyprahlých pražců, nad kterými letní vzduch je tekutý, jako slunce tam nahoře?

Znáš vůni větru, který vždy na jaře přinese s sebou klín divokých kachen, mihotavé večery, naplní tvé oči azurovou modří a tvá chřípí rozechvěje očekáváním podivné touhy a radosti?

Znáš vůni zprohýbané pánve, osmahlé nesčetnými táborovými ohni a s držadlem vyleštěným tvou rukou?

Jednou tě pozvou kamarádi ven a ty náhle zjistíš, žes do té doby neměl tušení o celé půlce světa. Za záložkou kalhot ti uvízne jehličí a doma to vysypeš z košile na parkety. Jehličí je šamanovo kouzlo. Bude tě stále táhnout tam, kde voní rozeklané borovice na okraji lesa.

Jehličí ti zavoní jako vlasy tvé první lásky.

Až se po sté probudíš do mlhavého přísvitu jen s oblohou nad hlavou, tvé oči budou již stále hladově rozevřené, každé jitro tě bude vábit jasem oblohy, z které navždy zůstane v tvém pohledu modrá nepoznaná dálka.

Dokud bude jediný kout, který jsi ještě nepoznal, bude se tvé chřípí zachvívat nedočkavostí a touhou při spatření bílé, prašné cesty.

Až tedy usedneš příště u ohně, přivoň si k čerstvému dřevu, natáhni vůni smažené slaniny a vzpomeň na všechny campy, kde hořel tvůj oheň.

A ráno, až tě probudí první ptáci, rozběhni se tam nahoru do stráně a dívej se, dívej se ...

Ničeho se neboj, kamaráde!

Neztratíš nic ze svých zásad, když si přečteš těch pár povídek. To jenom ortodoxní drsňáci tvrdí, že bílé je bílé a černé je černé.

Nevěř tomu!

Copak jsi neviděl za letní noci při úplňku, jak měsíc teče mezi stromy? Neslyšel jsi sténat les při náporu vichru? Copak nevíš, že tráva na podzim je rudá a borovice žluté? A všiml sis někdy krajiny, jak je zlá a krutá, zatím co jiná je přívětivá a laskavá?

Romantika, to nejsou ty věčně se opakující atributy tvrdých mužů bez bázně a hany.

Romantika je poezie. Romantika je blázen.

Nebo si myslíš, že jezdíš ven kvůli té legraci, pivu, navyklé sentimentalitě a hezkým holkám?

Já vím. Vždyť už mlčím.

A tak se vydej po cestě fantastických příběhů. Abych ti řekl pravdu, není na nich vlastně ani moc neuvěřitelného. Ve snu prožíváš kolikrát příběhy, které jsou nepochopitelné jenom zdánlivě. Fantasie a romantika nejsou nic ve srovnání s obyčejným všedním životem.

To by jeden neřek, co se všechno může stát ...

http://www.boko.cz/wabi/data/foto/3.jpg

A teď Wabiho odpověď na jednu Cimburovu otázku...

Cimbura: Píseň Rychlé šípy je svým způsobem vybočení z Tvé obvyklé tvorby. Co Tě k ní motivovalo?


Wabi: 5. května 45 k nám do ulice přijeli vojáci Rudé armády. Za pět dnů potom jsem, desetiletý, byl členem III. oddílu skautů. Je jedno, kde a jak... Celé to dlouhé období zrání muže mezi deseti a třinácti roky bylo poznamenáno poválečnou euforií... Pravděpodobně bych dnes vedl oddíl rowerů, z nichž každý by uměl řídit vůz, letadlo, vyznal by se v přírodě tak, že by dokázal přežít atd. atd. Spousta dnešních dětí, správnejch kluků, by asi věděla o co jde. A o co jde, jsem se snažil napsat v této písni.

http://www.boko.cz/wabi/data/ptaci/14.jpg

No a nakonec jedna lidová píseň s upraveným Wabiho textem...

Prší, prší

Hudba: Lidová
Text: Wabi Ryvola
Píseň pochází z desky Básník a tramp, která vyšla po Wabiho smrti...a další party nazpívali k archivním nahrávkám různí zpěváci. Zde s Wabim zpívá Honza Vyčítal.

A to už je dneska zase vše.

Všechny díly (už jedenáct) laugh najdete zde, když kliknete na odkaz   

  Moudra Wabi Ryvoly

Doufám, že se vám moudra Wabiho líbí a někdy zas ahoj.

Toulavej