Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moudra Wabi Ryvoly - část devatenáctá.- Podzimní

31. 10. 2016

Zas žloutne zem a stromy svlíkaj listí
rána sou kalný a slunce nezná stín
blíží se den kdy nejste si moc jistý
až vlak zahouká že nevodjedete s ním

Ahoj kamarádi,

jsem tu zas se svým občasníkem "MOUDRA WABI RYVOLY" ....opět jsem část dnešních Mouder převzal ze stránek, které vytvořil Boko a obsahují vše možné o Wabi a Miki Ryvolových... Odkaz na stránky

Výsledek obrázku pro Hoboes Barevný stíny

....k dnešní části Mouder mě inspirovaly víkendové toulky po podzimních Brdech...podzim už krásně zbarvil listy stromů....i Wabi o podzimu psal a složil o něm i písně

...takhle to teď vypadá na podzimních Brdech

Takže nejdřív skladba Vodjíždím....Wabi ji vytvořil  4.10.1971 a byla to jeho 90. píseň.

...no a pokračovat budeme Wabiho povídáním o podzimu ....tak tedy Wabi a Podzim

Podzim   
Wabi

http://www.boko.cz/wabi/data/obrazky/podzim.jpg

Ilustrace Martina Beneše k povídce Podzim

Venku se zdvihl vítr.

Zesílil chvílemi a přes dvojité široké okno bez záclon foukal dovnitř, náruče hvízdavých akordů. Mraky byly bílé a černé, jenom takové cáry a letěly nízko, hodně nízko. Okno bylo na lígr a jeden zvlášť silný poryv větru ho rozrazil. Do místnosti s ním vtrhl podzimní chlad a ostrá, barevná vůně. Chutnal po mokrých skalách a pošlapané trávě.

Ležel jsem opřený o zeď na přízemní posteli, vyrobené z drátěnky, matrací a přikrývek a díval se na protější stěnu, počmáranou odzdola až nahoru.

....než podzim přes štíty hor přinese sníh a barevný stíny...

Někdo se asi pokoušel odstranit chlebem úplně černé šmouhy od zatýkajícího deště, které dělaly ze stěny mapu přízračné pekelné země. Kdo přišel, napsal na tu zeď nějakou moudrost.

A tak tam byl Munthe vedle Danteho, nad ním bůhvíproč obtažená stopa nohy s datumem, někdo měl narozeniny a Líba přinesla tu slíbenou flašku.

Pod oknem přes celou stěnu nízká knihovna, malé rádio, postavené na bok, přes místnost závěs a za ním skříňky z ubikací, jaké mají na celém světě.

No a já tam ležel.

A pak se otevřelo to okno. Tak jsem si pomyslil, jak strašně pěkně voní ten vítr a jak jsem zavíral a díval se ven, viděl jsem daleko do kraje, hory a město, vzduch byl průzračný a zářivý a já najednou věděl, tak už je tu zase, tak už je tady zase podzim.

Měl jsem z něčeho radost, chtělo se mi asi jít ven a toulat se tam někde v kopcích, nevím. Jenom jsem však zavřel okno, a sedl si znovu na tu nízkou, měkkou postel, ozvalo se důrazné, ale klidné zaklepání. Na okno!

Nedůvěřivě jsem otočil hlavu k zasklené stěně a opravdu? Za oknem stál Veliký Moudrý Pták a dýchal si na zmrzlé prsty. Chtěl znovu zaklepat, ale skočil jsem k oknu, otevřel a pokynem ho pozval dál ...

Usedl vedle mne, rozhlédl se kolem, usmál se koutkem úst a povídá - co tak sedíš? Proč nejdeš ven, když jsou mraky tak nízko a tak rychle letí a vítr voní po mokrých skalách a pošlapané trávě? Pojď, něco ti ukážu.

Vstal, otevřel okno, vysadil si mě na záda, roztáhl křídla a zamířil se mnou rovnou tam dozadu, co jsou hory a skály a louky a paseky a potoky a stromy.

Letěl se mnou údolím prudkého potoka, kde seděli jen ptáci Tmáci a nad vysokým lesem se formovaly vrány do velikých černých mraků.

A zanesl mně až úplně nahoru, kde v malém, uzavřeném údolí na loučce jak dlaň, u potoka jak stříbrná stužka, seděli podivně oblečení lidé kolem malého ohýnku, dýchali si na ruce, něčemu se smáli a byli šťastní a voní, jako ten podzim.

Velký Moudrý Pták mně jemně složil pod velkou sosnou na té loučce, mrkl na mně a odletěl.

Šel jsem k ohni, ti lidé mi udělali docela samozřejmě místo v kruhu a já usedl. Byl jsem šťastný, podali mi nádobě grog, napil jsem se a zůstal s nimi.

A vítr má od té doby pro mne mnohem více vůní.

Podzim je stejně krásný

...a nakonec ještě jedna podzimní písnička...Barevný stíny ... než podzim přes štíty hor přinese sníh a barevný stíny...Wabi píseň napsal 25.9.1970   a byla to jeho 73. píseň

No...a to už je zase vše.

Všechny díly (už devatenáct) laugh najdete zde, když kliknete na odkaz   

  Moudra Wabi Ryvoly

Doufám, že se vám moudra Wabiho líbí...užívejte si krásné podzimní vandry a indiánské léto vůbec ... a někdy třeba zas ahoj.

Toulavej

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář