Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moudra Wabi Ryvoly - část devátá

26. 10. 2015

Ahoj kamarádi,

tak jsem tu zas po čase se svým občasníkem "MOUDRA WABI RYVOLY" ....opět jsou příspěvky (včetně případných ilustrací i fotek) převzaty ze stránek, které vytvořil Boko a obsahují vše možné o Wabi a Miki Ryvolových... Odkaz na stránky

Tak tedy devátý díl povídání Wabi Ryvoly...pojďte se začíst do těch krásných moudrých slov.

V článku Jana Plachetky "Trampské notování aneb Bratři s kytarou"  z roku 1979 jsou Wabiho moudra o trampské muzice...začtěte se tady do nich

Písničky jsme začali skládat proto, že nás omrzelo opakovat staré trampské věci. A kromě toho - svět kolem nás už nenosil sombréra. Byl všední den, a tak jsme o tom zpívali.

Vždycky jsem se snažil, aby moje písničky byly přinejmenším pravdivou výpovědí.

Trampská muzika, ze které jsme my také vycházeli, vznikla ve 20. letech z vnitřní potřeby lidí, kteří, jak se dnes říká, chodili neformálně do přírody. Byl poplatná době a zahraničním vzorům a vlivům, ale postupně si vytvořila vlastní styl. Poplatná době je stále a já myslím, že je to tak v pořádku.

Trampská muzika plní jednu nezastupitelnou funkci - umožňuje komukoliv zúčastnit se osobně toho krásného, čemu se říká hudba. Protože je přirozená, srozumitelná, romantická a spontánní. A protože je prostá, bude i nadále sloužit velké části mládeže jako prostředek výpovědi o životě. Není to čest?

Nejdůležitější na téhle muzice je to, že se jí aktivně věnují mraky lidí. Mimo jiné asi i proto, že nevěří popu, který se jim servíruje … Řekl bych, že trampská muzika převzala do určité míry úlohu toho muzicírování, kterým byli Češi proslulí.

Spolu s folkovou a country muzikou tvoří dnes trampská píseň jeden široký proud. Škatulky smazal vývoj.

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQiD7rbHFEKd1oyPtcA_ELB1LoGkFRwtAXPdYM1edkgrfaWMutP  A teď jedna krásná moudrá úvaha Wabiho o tom jak se stáváme "vězni přírody".

Vězni přírody  

Vězni přírody se staneme tak či onak jednou všichni. To je tak kamaráde:

Prošoupáš první podrážky svých horalek, načichneš prvním kouřem z táborového ohně, přineseš si na rukou pozdrav a cejch lesa v podobě smůly a spálených prstů, začne se ti stýskat po té krásné volnosti tam někde dole v údolí, po kamarádech a zvuku kytary, neodoláš, pojedeš zas a znovu a znovu budeš oblékat stále vybledlejší košili, balit starou usárnu po tátovi a tak se z tebe poznenáhlu stane tramp. Po létech pak poznáš, že tramping neni jenom oheň a kamarádi, poznáš, že je to vlastně životní filosofie a svým způsobem i vyjádření naší národní povahy. Leccos se naučíš, leccos tě z klame, ale zůstaneš tomu podivnému harcování věrný - příroda tě zajme, tak je to už jednou provždy psáno. Vězni přírody se staneme tak či onak jednou všichni, i když je to nakonec třeba jenom ten hrob na konci tvé životní cesty. A tak se tomu nebraň, vždyť svoboda je to nejmenší, co člověk k životu potřebuje.

Ahoj!

 

 

 

 

 

 No  a nakonec odpověď na Cimburovu otázku v rozhovoru "Dávná řeč s chlapem, co nikdy nezestár "

 Cimbura: Panuje názor, že řada Tvejch textů leží na hranici trampský a folkový škatule. Chceš k tomu něco říct?
Wabi: Ano. Trampské písničky píšu proto, že je psát musím. Protože já je opravdu cítím jako trampské... Ovšem můj život se neodehrává jenom pod přístřešky z černých igelitů a protože žiju v Praze, i některé mé písně hovoří o tom, jak člověk zahazuje vajgla, když zrovna kolem jde ten, pro kterého ten vajgl znamená radost.

No ...tak zas někdy

Všechny díly (už devět) laugh najdete zde, když kliknete na odkaz   

  Moudra Wabi Ryvoly

Doufám, že se vám moudra Wabiho líbí a někdy zas ahoj.

Toulavej