Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kapitolky z historie trampingu - Úvod

26. 2. 2018

Ahoj kamarádi,

v devadesátých letech v Právu vycházel seriál Bohumila Pekárka Kapitolky z historie trampingu. Já jsem tento seriál našel náhodou na stránkách NÁŠ  TRAMP. Celý seriál byl vcelku na jedné stránce a mě napadlo, publikovat zde seriál opět tak jako vycházel dřív v Právu. Napsal jsem teda  o svolení uveřejnění seriálu na mých stránkách, majiteli stránek Náš tramp a zde vám předkládám úvod o autorovi.

Bohužel jsem nenašel žádnou fotku autora, tak jsem použil jednu z ilustrací ze seriálu.

https://lh3.googleusercontent.com/_1-YvVY8_3a4/TUvh7BGUqLI/AAAAAAAAGlY/q1pBVsXqWOc/s320/Kapitolky%2Bz%2Bd%25C4%259Bjin%2BTrampingu%2Bkap1-%2B1.jpg

*    *    *    *   *

Bohumil Pekárek - autor

Autor začínal své cesty s kamarády do přírody v oddíle dělnických skautů ve svých 12 letech, v roce 1935. Oddíl se záhy změnil v trampskou osadu. Postupem let vystřídal několik trampských part, nevyjímaje ani »pionýry« trampy. Občas také byl »vlkem samotářem«. Podařilo se mu projít většinou území naší vlasti. Z chatových osad býval nejčastěji u Vojtěchodolu, v Arizoně, Albatrosu, Myšárně, Camp Royalu. Ale vyhoštěn nebyl ani ze Ztracenky. Chvíle strávené v přírodě a upřímná přátelství mu pomáhala překonávat nejednu životní překážku.

Vyučil se strojním zámečníkem v někdejší jinonické Waltrovce. Odtud byl poslán na studie. Po ukončení filozofické fakulty UK v roce 1958 nastoupil jako historik v Ústavu dějin KSČ. Vedle statí v odborných časopisech i novinách se podílel na několika kolektivních dílech (Příruční slovník k dějinám KSČ 1964], reedice Rudé právo 1939—1945 (1971 — zde však již musela být jména editorů vypuštěna!, Dějiny národně osvobozeneckého boje (již nesměly vyjít vůbec). Vedle toho, jaksi z věrnosti, připravoval zpracování dějin škautingu a trampingu. Podařilo se publikovat jen stručný nárys ve Smene na hedeni Í1969) — Dějiny trampingu od Boba Hurikáne, které v drobnostech upravil, hlavně však doplnil o léta od prvého vydání do poloviny 60. let, a které měly vyjít v roce 1970. Nevyšly.

Téhož roka byl autor vyloučen ze strany a vyhozen ze zaměstnáni. Po marných snahách nalézt místo v Praze nastoupil k rentgenování potrubních svarů s pracovištěm od Velkých Kapušan po Rozvadov. V provizorních lágrech montážních dělníků si mohl oživit ducha Londonových povídek o táborech zlatokopů. Včetně skupin opilců, rvaček i vražd. Jen díky partě mládenců, s níž většinou pracoval, se ve volných chvílích vracel ke kytaře a společným písničkám.

Do důchodu vkročil jako chalupář. Chatové osady, ze kterých se vytratil trampský duch a kde vládne tranzistorák, televize apod., jej nelákají. A tak prý již jen psaní vzpomínek do šuplíku a občasné toulky přírodou, oživené náhodnými setkáními s novou trampskou generací, mu dávají kus radosti a zadostiučinění.

Je si vědom i toho, že Kapitolky z dějin trampingu jsou jen jednotlivými střípky a pohledy na určitá údobí tohoto svérázného hnutí, které by zasloužily upřesnit na základě vzpomínek dalších bývalých i současných trampů. Uvítá je a my spolu s ním. Věříme, že už nezůstanou v šuplíku.

Už pro ono neopakovatelné kouzlo party kamarádů, vůně lesa a hřejivé plameny ohně mládí, jimž alespoň na čas podlehl mnohý správný kluk bez ohledu na věk a »organizovanost«.
(krt)
*    *    *    *   *

Všechny díly budou postupně zde.

Tak to je úvodní díl seriálu a vždy jednou týdně vám nabídnu jednu Kapitolku z historie trampingu. Tak se těšte už za týden

Ahoj

TOULAVEJ

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář